Dvůr trnů a růží

7. října 2018 v 12:36 | Jane.bookworm |  Knihy
Dvůr trnů a růží
Sarah J. Maas

Prythian
Je zima a Feyre se musí držet zuby nehty, aby uživila své dvě sestry a chromého otce. Zoufalství ji zažene až k lesu, kam se nikdo ze smrtelníků neodváží. Feyre má štěstí v neštěstí. Narazí na laňku, ale vzápětí se tam objeví obrovský vlk. Neútočí, neudělá jediný krok, ale Feyre ho stejně prostřelí šípem z jasanu. Stáhne jeho kůži a odnese i zabitou laň.
Netrvá dlouho a do jejich chalupy vtrhne další zvíře. Ve skutečnosti víla. Chce si vybrat daň za svého mrtvého druha Andrase a odvolává se na Úmluvu mezi lidmi a vílím národem. Dá Feyre na výběr. Buď zemře na místě nebo s ním do konce života zůstane v Prythianu na Jarním dvoře. Feyre si zvolí druhou možnost.
Cesta tam trvá dva dny, během nichž Feyre, opředená kouzlem, spí.
Na dvoře s ní zachází jako s hostem a Feyeřina nenávist vůči vílám, které si v minulosti zotročili lidstvo, se pomalu vytrácí. Zjišťuje, že víly umí lhát a jídlo je v pořádku. Ale i to, že se zde neustále mluví o Té, ze které mají všichni panický strach (později Amarantha), že Prythian sužuje nákaza, která všem sedmi vladařům dvorů ubírá kouzelnou moc a hrozí, že zachvátí i lidstvo. Že na Jarní dvůr pronikají tvorové, kteří tam nemají co dělat, protože je oslabená zeď.
Feyre jednu věc pořád nechápe a to sice, proč tam je. Přes den tráví čas s Lucienem, občas s vladařem Tamlinem, který ji tam přivedl. Prozradí jí, že o její rodinu je postaráno.
Jednou do jejich sídla přijde Rhysand, přezdívaný Amarathina děvka, vladař Nočního dvora, schopný uchvátit a rozdrtit cizí mysl. Tamlinovi dojde, že Feyre musí poslat pryč. Už tu není v bezpečí. V předvečer jejího odjezdu se jejich náklonnost dostane na vrchol a milují se spolu. Při odjezdu jí Tamlin řekne, že jí miluje.
Netrvá moc dlouho a Feyre, která se dostala domů, se rozhodne na Dvůr vrátit. Nikdo tam ale není a je zřejmé, že tamtudy prošla armáda. Podaří se jí nakonec objevit služebnou Alis. A ta jí řekne pravdu. Mohla Tamlina zachránit, kdyby řekla, že ho miluje. Že ta nákaza je ve skutečnosti sama Amarantha, která vladaře obelstila a sebrala jim moc, kterou teď využívá proti nim.
Na Tamlina byla uvržena kletba, měl čas si najít lidskou dívku, která zabije vílu z pouhé nenávisti a která by ho milovala, ale nesměl jí nic říct. Ten čas ale vypršel a Amarantha si ho odvleče pod Horu.
Feyre, ten lidský blázen, se vydá za nimi, aby ho zachránila. Amarantha jí v dobrém rozmaru dá 3 sebevražedné úkoly anebo jednu hádanku. První úkol, zabít obřího červa v bludišti, splní díky svým loveckým schopnostem. Má ale taková zranění, díky kterým by nepřežila dalších 14 dní. Uzavře dohodu s Rhysandem. On ji uzdraví, ale na oplátku mu dá týden z každého měsíce na jeho Nočním dvoře. Díky této dohodě se mezi nimi utvoří zvláštní duševní pouto.
S druhým úkol Feyre pomůže Rhys, sama neumí číst a stálo by jí to život. Třetí úkol, je zabít tři nevinné víly. Feyre se obrací žaludek, ale udělá to, jenže třetí na řadě je Tamlin. Feyre si nakonec ale vzpomene, že má srdce doslova z kamene a bodne ho také.
Jenže Amarantha je lstivá a řekne, že když zadávala úkoly, neříkala, že je propustí ihned. To platilo jen u hádanky.
Amarantha Feyre nakonec stejně zabije, ona však ještě před svou smrtí vysloví odpověď na hádanku, a tou je láska.
Moc všech sedmi vladařů je uvolněna a osvobozený Tamlin Amaranthu zabije. Společně se 7 vladaři vrátí Feyre život, ale ne ten lidský... stane se z ní víla.

Kniha je napsaná na motivy krásky a zvířete.
Celkově se mi kniha líbila. Četla se celkem rychle. Hádanka se mi zdála hodně lehká, ale když vezmu v úvahu, že Feyre nikdy moc lásku nepoznala , tak se to dá pochopit. Z postav se mi nejvíce zalíbil Lucien. Děj měl rychlý spád.

FeyreLucienTamlin

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.